A hagyma több mint ötven árnyalata

A hagyma a világ minden konyhájában az alapvető zöldségkészlet egyik legmeghatározóbb eleme. Egy nagy klasszikust elferdítve idézve azt is mondhatnánk, hogy olyan, mint az ogre – rétegenként tárul fel, egyre beljebb haladva más és más erényeit mutatja meg, aki eljut a mélyére, az egy elképesztően sokoldalú zöldséggel köt örök barátságot. Valójában a hagyma nem csak elképesztően sokoldalú, de sokféle is, egészen a tavasz nagy sztárjától, a zsenge levélszerű medvehagymától egészen a zömök, rengeteg színárnyalatban pompázó gumókig. Nem meglepetés tehát, hogy globális népszerűsége mellett a hagyma meghatározó eleme a kárpát-medencei, a magyar konyhaművészetnek is. A tavasz beköszöntével érdemes csatasorba állítani a kreatív hagymás recepteket, hiszen sokan vágynak ötletes böjti falatokra, autentikus köretekre vagy egyszerűen csak jóízű snackekre.

Sokan a tavaszi időszakban keresik a könnyű halas fogásokat, esetleg hideg salátákat. A győri ecetes pontytól a viharvert megítélésű ruszliig számos a példa arra, hogy a hagymás-ecetes halnak van piaca idehaza. Minden a jó hagymasalátán múlik, azon belül is a jó hagymaválasztáson. Ezekhez az ecetes csodákhoz a lilahagyma illik a legjobban, hiszen íze némiképpen lágyabb, gyümölcsösebb, összetettebb a fehér húsú vöröshagymával szemben, színét pedig az ecet, savas kémhatása gyönyörű, már-már neonszerű bíborrá változtatja. A legjobb technológia, ha forró ecetes lével öntjük fel a félfőre, nem túl vékonyra vágott hagymát. Az ecetes lébe olyan érdekes fűszereket is rejthetünk, mint a szegfűbors, kardamom, koriandermagvak vagy éppen az ánizs. Kellemes tavaszi nüansz, ha frissítés gyanánt tálaláskor medvehagyma roppanós szárát apróra vágva adjuk a halas saláta tetejére.

Mint annyi minden másra, a konfitálás a hagymára is egészen csodálatos hatással bír. Sokféle zsiradékkal lehet kísérletezni annak függvényében, hogy milyen ételkreációhoz használjuk majd fel az olvadósan puhára sült-főtt (konfitálódott) hagymánkat. Szóba jöhet a mangalica- és a kacsazsír, de luxe kivitelben a libamájzsír, de növényi olajokkal is remek eredményt érhetünk el, nevezeten olívával vagy szőlőmagolajjal. Az ízhatás itt is azon múlik, hogy milyen fűszerekkel infuzionáljuk a konfitáló zsiradékot – jól áll neki mindenféle bors, a rozmaring, a kakukkfű, a babérlevél, de erdélyi vonalon a csombor is. A hőközlés nagyjábóli értékei: 90 fokon 45-50 perc. A konfitált hagyma végül egy olvadósan puha, de mégis tartással bíró, intenzív ízű konyhai termék, amit főleg köretként érdemes használni, de hideg és langyos előételek részeként is remekül helytáll. Kínálhatjuk zsenge nyúl és báránysülthöz, de remek kiegészítő tojásos fogások és sült halak mellé egyaránt.

Van, hogy nem is köretre, de nem is elegáns levesre vagy előételre van szükség, hanem csak egy finom, gyorsan elkészülő és jóízű snack-re. Legyen szó akár egy gyors városi uzsonnáról, akár egy kirándulóknak kínált gyors majszolási lehetőségről. Ilyen esetekben remekül esik a finom ropogós bundában sült hagymakarika. A hagymakarika “házi” elkészítése nagyon pepecselős munka, ezt érdemes rábízni az ipari szinten termelő profikra. Az Aviko termékei minden igényt kielégítenek, hiszen remek ízzel és textúrákkal bírnak, jól tárolhatók és gyorsan elkészülnek egy remek friss minőség kedvéért. A termék elérhető panírozva, karikára formázva, illetve valódi hagymakarikaként, sörtésztás bundával is. Saját egységünkön csak annyi múlik, hogy milyen mártást vagy kiegészítő falatot kínálunk hozzá. Remekül passzol a különféle ízesített majonézekhez, legyen az chilis vagy akár currys ízesítésű. Hazai vonalon friss, szezonális választás, ha medvehagymával, petrezselyemmel, snidlinggel ízesített tejfölt vagy joghurtot kínálunk hozzá.

Ez is tetszhet

Szólj hozzá!