Sütőtök, az ősz narancsszínű királynője

Már többször is megénekeltük itt a blogon, hogy az őszi zöldségáradatnak párja sincsen egész évben – ezernyi szín, forma és íz jellemzi ezt az időszakot. Van azonban egy termény, ami kiemelkedik ebből a gazdag sokaságból, és sokrétű felhasználhatósága révén nyugodtan nevezhető az ősz királynőjének – ő pedig a sütőtök. Gazdag ízvilága révén bátran tehetjük meg vega és vegán fogások főszereplőjévé, de kiegészítő szerepkörben is remekül érzi magát halak, sajtok, szárnyasok, de vörös húsok társaságában is. Az előételektől a leveseken át bevethető nem csak a fő fogásokban, de akár desszertekben is. Ősszel a kedvezményes árfekvésének köszönhetően is kötelező elem minden vendéglátóhely étlapján.

A sütőtök egyik legnépszerűbb felhasználási módja a sütőtökkrémleves – ennek elkészítéséhez nemrég itt adtunk ötleteket. Remek könnyű rizottós fogások készíthetők sütőtök és gabonák kombinációjával – szóval jöhetnek a nagy klasszikus rizottó rizsfélék, de jól működik az étel árpával, bulgurral és hajdinával is. Ezekben a fogásokban a sütőtök többféle formában is megjelenhet: elsősorban előre felkockázva, röviden blansírozva, majd befejezésképp összepárolva a többi elemmel. Ha vegán fogást készítünk, úgy krémesítő elem lehet benne az előre besütött, majd pürésített tök. Ha a rizottónk csak köret, úgy nyugodtan párosíthatjuk azt sült csirkével, fogassal és lazaccal egyaránt, grillezett sajttal vagy más zöldséggel, például sült padlizsánnal is.

A tökfélék egyik nagyszerű felhasználási módja, ha megtöltjük őket – ez működik a cukkinivel, patisszonnal, padlizsánnal, és ilyen módon a sütőtökkel is. Ebben az esetben használhatjuk a Hokkaido tököt is, amely formájából kifolyólag praktikus választás. Az előre besütött (nagyjából 70%-os állapotig) terményt rendeléskor töltjük meg, majd készre sütjük. A töltelék jellegét illetően szintén gondolkozhatunk húsos, vega és vegán verziókban is. A töltelékek alapja szintén valamilyen gabona, például rizs vagy kuszkusz, de lehet a klasszikus kenyér-tojás-gomba verzió is. Egy ötletes verzió, ha készítünk egy bárányhúsos kuszkuszt közel-keleti fűszerekkel, aszalt sárgabarackkal, majd tálaláskor friss chilivel, korianderrel és zöldcitrommal kínáljuk.

Hideg előételek alapja is lehet a sütőtök, hiszen izgalmas, változatos textúrákban kerülhet a tányérra. Szép kiegészítő elemeket lehet belőle készíteni például füstölt halhoz vagy libamell sonkához is. Ilyen lehet a savanyított tök, amely úgy készül, hogy az apró tökkockákat leforrázzuk egy ízes-fűszeres savanyítólével, majd hagyjuk abban kihűlni. Gyönyörű krémek, gélek és zselék is készíthetők sütőtökből, ebben az esetben a sült tököt thermomixerrel egyneműsítjük, itt használhatunk még mézet, fűszereket, különböző eceteket és olajokat is. Színes, dekoratív és izgalmasan ropogós elem lehet még a tányéron a sütőtökből készült chips.

Sütőtökből készíthetünk egy rendkívül univerzálisan felhasználható gombócot, avagy gnocchit is. Ehhez a besütött, majd kissé dehidratált tököt liszttel és tojással gyúrjuk már nem ragacsos tésztává, amelyből a kitűzött célnak megfelelő méretű gombócokat gyúrunk. A gombócokat azonnal kifőzzük, majd ha elkészültek, vagy lefagyasztjuk őket későbbi felhasználásig, vagy pedig enyhén leolajozva, kihűtve tároljuk őket. Ez a gnocchi alkalmas köretnek, ha serpenyőben lepirítjuk, majd kevés borssal, chilivel, zöldfűszerrel ízesítjük. De készíthetünk belőle desszertet is, ha mézkaramellel, mentával, esetleg mákkrémmel tesszük fel a tányérra. Jól állnak még mellé a bogyós gyümölcsök, az alma, a körte és a birsfélék is.

Ez is tetszhet

Szólj hozzá!