A koronavírus miatt kialakult helyzet több fronton is óriási kihívások elé állítja a vendéglátóipart, az éttermi szakmát, a szakácsokat és cukrászokat. Egyszerre kell alkalmazkodni a drasztikusan megváltozott piaci, gazdasági helyzethez és a vírus okozta technológiai, higiéniai kihívásokhoz. Noha legfrissebb ismereteink és WHO ajánlások szerint a COVID-19 terjedésében az élelmiszer nem jelentős fertőzési forrás és csatorna, mind a konyhai munkálatok, mind pedig az ételek kiszállítása kapcsán alkalmazkodni kell a legszigorúbb higiéniai előírásokhoz, és naprakésznek lenni a vírussal kapcsolatos aktuális információkkal.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, minden információs fórumon kiemelten és első helyen szerepel: az új típusú koronavírus cseppfertőzéssel terjed, vagyis köhögéssel, tüsszentéssel, „fröcsögős” beszéddel. Első dolgunk ennek kockázatát csökkenteni mind a konyhán, mind pedig majd a vendégtérben, ha az éttermek újra nyitva lehetnek – a felkészülést, a rendszerek és gyakorlatok kialakítását pedig mihamarabb érdemes elkezdeni. Bár a vendéglátásban a HACCP rendszerek eddig is pontosan szabályozták a higiéniai rendszerek kialakítását, hogy a fertőzések veszélye minimalizálódjon, ezek betartása manapság kiemelt jelentőséggel bír. A cél, hogy a keresztszennyeződés kockázatát is minimalizáljuk, azaz megakadályozzuk, hogy baktériumok, mikroorganizmusok vagy más nem kívánatos anyagok jussanak ételről ételre, emberről ételre vagy eszközről ételre.
- Munkakezdés előtt és közben is többször, alaposan mossunk kezet! Ételkészítés, az alapanyagos előkészítése és mosogatás vagy bármilyen HACCP kockázati ponton viseljünk gumikesztyűt, maszkot. A tiszta munkaruha és a zárt cipő is alapkövetelmény.
- Bár kevésbé jelentős, nem kizárható kockázat a munkavégzés közben fertőzött felületeken, például munkalapon vagy közös használatú eszközökön való fertőzésátadás. Ennek megfelelően minden részfolyamat után fertőtlenítsünk minden egyes eszközt, felületet, amelyet használtunk.
- Bár jelenleg nincs arra mutató jel, hogy a COVID-19 fertőzés élelmiszerfogyasztás útján terjedne, de teljes mértékben nem is zárható ki. Lehetőleg olyan élelmiszereket forgalmazzunk a járvány súlyosabb időszakaiban, amelyeket az előírásoknak megfelelően sterilizáltunk, vagyis tartós hőközlés során maghőmérsékletük legalább két percen keresztül elérte a 72 fokot. Kiszállítás esetén egyébként sem szerencsés gyors minőségveszteséggel járó steakeket, alacsony hőfokon párolt halakat forgalmazni, de ezen termékek menüről lehúzásával jelentősen csökkentjük a fertőzésveszélyt is.
- Kockázatcsökkentés, ha előre csomagolt, konzerv, mélyfagyasztott élelmiszereket, kényelmi termékeket szerzünk be. Így minimalizálható az érintések száma, azaz a fertőzés esélyének a kockázata. Hasábburgonya esetén az Aviko kínálatából érkező terméket, mire bekerül az olajsütőbe, három-négyszer kevesebbszer kell megérinteni, mintha nyers burgonyával dolgoznánk. Érdemes továbbá kiszállítással dolgozó beszállítókkal együtt működni, hiszen manapság piacra és csarnokokba, bevásárlóközpontokba járni külön kockázat. Ellenőrizzük a beérkezett alapanyagok hőmérsékletét, és ha nem megfelelő, küldjük vissza! A beérkező tartós áruk esetén, ha lehetőség van rá, alkalmazzunk három napos „karantént”, vagyis addig ne használjuk fel őket, amit egyébként a FIFO elv következetes betartásával amúgy is így csinálnánk.
Szólj hozzá!