A vadas a magyar konyha és gasztrokultúra egyik kiemelkedő étele, mi több, állócsillaga annak a vonalnak, amelynek nem alkotóeleme a fűszerpaprika. A vadasmártás egy roppant komplex, több rétegből, különleges ízekből megkomponált szósz, amely mind ízélményben, mind megjelenésében felér a legrafináltabb francia mártásokkal is. A vadas háromfajta hússal autentikus igazán: nyúllal, marhával és vadhússal, ezek közül is főleg szarvassal. Tavasszal egyértelműen a nyúl a legszezonálisabb választás, amelyhez friss, sok zölddel készülő tavaszias köreteket tudunk komponálni, illetve kiváló lehetőségek állnak rendelkezésre az Aviko kínálatában is.
A legstabilabban beszerezhető alapanyag a házinyúl, a vadnyúl elérése bizonytalan, nagyon kevés étterem meri étlapjára tűzni, állandó kínálatban pedig szinte senki. A házinyúl húsrészei közül a comb a leggazdaságosabban felhasználható. A gerinc sokkal inkább való frissen sütésre, az oldalas-hasaalja ragunak, a lapocka pedig egyszerűen túl csontos, az is inkább pörköltbe illik. A comb legjobb elkészítési módja a konfitálás – ezen belül két út létezik: vagy egész éjszaka, nagyjából tíz órán keresztül készítjük a húst 80 fokon, avagy gyorsan, három órán át 110 fokon. A konfitálást megelőzően sóoldatban kezeljük, ízesítjük a húst, utána pedig vákuum-technológiával tároljuk, akár három hétig is. Rendeléskor vízfürdőben regeneráljuk a húst, majd rostlapon vagy habzó vajas serpenyőben regeneráljuk.
Éttermi körülmények között az a jó megoldás, ha a mártás és a hús külön készül, így mindkettő jól regenerálható rendelésre, jól tárolható. Igaz, hogy a vadasmártás akkor a legfinomabb, ha a hússal együtt készül, de pecsenyelevekkel, titkos éttermi praktikákkal ez az ízdeficit pótolható. A mártás alapjai, a karamell, a tejföl, a kétféle répa és a fehérbor, meghatározó fűszerei a szemesbors, a babér és a borókabogyó. Kellő zöldség felhasználása és a szószba turmixolása mellett nincs szükség habarásra vagy rántásra, de nagyon jót tesz a mártás színének, fényének és állagának is, ha egy literenként egy kávéskanál xantánnal turmixoljuk azt.
Vadast kétféle körettel szokás fogyasztani: burgonyával vagy kenyérből/péktermékből készült gombóccal. A főtt tészta nagyon menzás megoldás, de megérthető, ha valaki a hagyományok és a nosztalgia miatt vágyik a puhára főtt makarónira. Tavasszal a zsemle és kenyérgombóc azért jó, mert a tészta kiegészíthető rengeteg friss zölddel: medvehagymával, petrezselyemmel, snidlinggel, újhagymával. Burgonya köretből széles választékot kínál az Aviko: remekül illik a nyúllal készülő verzióhoz a mogyoróburgonya (https://www.avikofoodservice.hu/termekek/termekekburgonyapures-specialitasok/mogyor%C3%B3burgonya), a GN edényben készre süthető burgonyagratin és a tobozkrokett is.
A vadas, amennyiben nem hússal kínáljuk, remek vegetáriánus fogás is lehet – egy gazdag kenyérgombóc a mártással önálló értékű fogás, de a tányért kiegészíthetjük további elemekkel is. Adhatunk rá például vajban főtt sárgarépát, amelyet némi citromhéjjal aromatizálunk. Vega és húsos tányéron is jól mutat és jó ízt biztosít a főtt mustármag (korábbi blog link), amelyet aztán cukorral kikevert almaecetben ízesítünk és tartósítunk. Szintén ötletes elem a grillezett, karamellizált gyöngyhagyma is. Tálaláskor szép elem a tejfölből készült kaviár, a zsenge tavaszi sárgarépa zöldje, a frissen vágott medvehagymaszár.
Szólj hozzá!