Októberre mindenki egyik kedvenc köretét hoztam el nektek, ráadásul a bloghoz is kifejezetten témába vág, hiszen ezek nem mások, mint a burgonyás ételek! Kicsit most túlmutatunk a sült krumpli témáján és pár olyan ötletet mutatok nektek, melyet bárki fel tud használni étteremtől kezdve a vasárnapi ebédig!
Hasselback
Kezdjük a köretekkel, az első ilyen a Hasselback burgonya (természetesen igaz, hogy bármilyen burgonyás étel lecserélhető édesburgonyára is), csak, hogy ezen is túl legyünk már az elején). Ez nem más, mint egy külsejében és állagában is rendkívül izgalmas étel, melyhez alapvetően nem is kell sok minden. A krumplit 4/5-éig bevagdossuk fentről lefelé, bedörzsöljük olajjal és fűszerekkel, majd sütőben ropogósra sütjük, így lesz a végén egy sünre hajazó, elképesztően ropogós köretünk.
Ebből rengeteg verzió létezik; van, aki tesz bele tojást, lisztet, de alapvetően ennyinél sem kell megállni, hiszen a műfaj bármit elbír. Nekem a kedvenc rösztim olyan, amibe semmit sem teszünk: először is kinyomkodjuk a reszelt krumpli nedvességtartalmát, kicsit hőkezeljük és utána vetjük serpenyőbe, így lesz hihetetlenül ropogós (egyedül bánni kicsit nehezebb vele, de ugye mindennek ára van).
A kerti grillpartik egyik sztárja, amelyben előfőzött krumpliba töltünk bacont, tejfölt, sajtot, majd alufóliába tekerve akár grillen is tökéletesre süthetjük.
Üdv a francia vonalon, ahol is vékonyra szeletelt burgonyák mennek egy kisebb tepsibe, majd ezt nyakon öntjük egy tejszínes-fűszeres keverékkel, és sütőben készre sütjük.
Egészen biztos vagyok benne, hogy gyermekkorunkban sokan gondolkodtunk azon, hogyan is lesz ilyen formája a krumplinak. Nos, bár a megfejtés nem nehéz, a hercegnő burgonya bizony vizuálisan nagyon fel tud dobni bármilyen ételt, így bátran ajánlhatjuk mindenkinek.
Krumplisaláta
Bár lehet közhelyes, sokan mégis elfelejtik ezt a nagy öreget, amikor köretben gondolkodnak. Elkészítése alapvetően egyszerű, tálalható hidegen vagy melegen is, és rengeteg ország konyhájának ízeire is megfeleltethető, így azt gondolom, egy elég sokoldalú ételről beszélünk.
És akkor a köretek után most térjünk át a főételekre!
A krumplinudli egy fajtája, egyenesen az olaszoktól. Bár nem egy klasszikus tésztaétel, sokan mégis oda sorolják, hiszen lényegében bármilyen feltéttel vagy raguval egy tökéletes fogást tud alkotni!
Rakott krumpli
Természetesen nem maradhat ki a magyarok egyik helyi nevezetessége, a rakott krumpli sem, mely annyi séfet megihletett már. Itt is vérre menő vitákat folytatnak arról, hogy az egyes belevalókat (burgonya, kolbász, tojás, tejföl) milyen formában és állagban érdemes hozzáadni, de egy biztos, ha létezik magyar comfort food válogatás, ez az étel egészen biztosan közéjük tartozik.
Paprikás krumpli
Nos, ez is a fentebb említett magyaros vonalhoz tartozik, amelyben rengeteg lehetőség van, és hiába a paraszti gyökerek, azt gondolom, ez az étel is felkerülhet bármelyik étterem étlapjára – egyedül a tálalás módjára kell ráérezni.
Tortilla – de nem úgy!
Ez az étel a spanyolok burgonyás omlettjét takarja, amelyet lehet reggeliként, de bármely főétkezés során is tálalni. . Az étel amúgy pont annyi, amit a neve takar, de természetesen ebbe is bele lehet csempészni rengeteg egyéb hozzávalót, ugyanis a koncepció szabad kezet ad.
És, hogy a végére egy valódi street food klasszikus is maradjon: burgonyás lángos, amit szerintem újfent nem kell senkinek sem bemutatni, és tökéletesen elkészítve egy zseniálisan jó kaja, amire mindenki emlékszik, de mára már kevesen csinálják igazán jól.
Ennyi volt mostanra a krumplis különszám, írjátok meg kommentben, hogy ti még mire szoktátok használni a burgonyát, és találkozunk következő hónapban!
Szólj hozzá!