Ezzel a tésztával egyszerűen nem lehet betelni – mindenki imádja a levegős, édesen vajas, könnyű és leveles tésztát. Mivel ugyanolyan jól áll neki a sós, mint az édes profil, egyszerre készíthetünk belőle nagyszerű desszerteket, fő fogásokat és előételeket hidegen és melegen egyaránt. A leveles tészta remek „ágya” halas, húsos és zöldséges fogásoknak egyaránt. Noha a boltban előre elkészítve is kapható, nem kiállhatatlanul nagy vesződség saját kezűleg elkészíteni sem. Főleg, hogy hűtve és mélyhűtve egyaránt nagyon jól eláll. Ahogy a francia nagymester Michel Roux mondja: „a klasszikus leveles tészta olyan, mint egy telivér, mindig tökéletes lesz vele a végeredmény.”
Álljon hát itt a tökéletes leveles tészta receptje! Az arányok a következők: 500 g lisztre számoljunk 12 g sót, 25 ml fehérborecetet, 200 ml jéghideg vizet, 50 g olvasztott vajat és 400 g szintén jéghideg vajat! Ez utóbbit leszámítva a többi hozzávalóból egy sima felületű, jól kidolgozott cipót gyúrunk, amit két órára a hűtőszekrénybe teszünk pihenni. Eztán a tésztát kilapítjuk a négy sarka irányába, hogy legyen négy füle, a közepére pedig betesszük a nyújtófával kilapított fagyos vajat, majd ráhajtjuk a négy fület. Ezt a masszát téglalappá nyújtjuk, és a két szélét középre hajtjuk. A tésztát elforgatjuk 90 fokkal, kinyújtjuk és ismét meghajtjuk. Egy órát pihen ismét a hűtőszekrényben. A nyújtás, forgatás és hajtás, majd pihentetés lépéseit még kétszer megismételjük, és kész is van az autentikus leveles tésztánk. Az eljárás aprólékos részleteit érdemes videókon is nyomon követni.
Ez a tészta alkalmas gyönyörű előételnek vagy köretnek szánt batyuk és kosárkák létrehozására. Ehhez a tésztát nagyjából 3 mm vastagra nyújtjuk, és pogácsaszaggatóval 14 cm átmérőjű korongokat szaggatunk belőle. A belsejébe tegyünk egy könnyű, szezonális ragut, télen például jól működhet a spenót körtével és fenyőmaggal. A körtét főzzük meg cukros vízben, a spenótot vajon pároljuk, a fenyőmagot pedig hevítjük vaslábasban – ha mind megvan, összekeverjük őket, majd hagyjuk kihűlni. A tölteléket helyezzük a korongokra, töltsük meg őket úgy, mintha derelyék volnának. Kötésnek, illetve a batyu tetejére kenésnek használjuk egy tojássárgája és egy evőkanál tej keverékét! A batyu tetejére szórhatunk köménymagot, szezámmagot is. 180 fokos sütőben 18-20 perc alatt készülnek el az aranyló, vajtól illatozó gyönyörű batyuk. Kínáljuk őket besamel alapon elkészített parmezánmártással és mángoldsalátával!
Igazi klasszikus francia, de mára inkább már nemzetközi desszert a tarte tatin, az almatorták koronázatlan királynője. Ehhez egy kivajazott, megcukrozott serpenyőbe vagy tepsibe pucolt, citromlével megkent (nehogy megbarnuljanak!), felezett almákat halmozunk, domború felükkel lefelé. Az előre elkészített leveles tésztát akkorára nyújtjuk, mint amekkora a tepsi is, de legyünk kényelmesek, nem baj, ha mondjuk egy centivel túlnyúlik rajta. Előbb tészta nélkül sütjük az almákat, hogy karamellizálódjanak a vajjal és a cukorral, majd ha már szép borostyánsárgák, ráhelyezzük a tésztát, és 180 fokos sütőben kb. 20-25 perc alatt készre sütjük. A tortát a tepsiből (vagy serpenyőből) óvatosan kiborítjuk úgy, hogy a tészta legyen alul, felül a mennyei vajas-cukros almák. Dió vagy fahéj fagyival, édes tejföllel mennyei desszert.
A leveles tészta ezt a két alapvető példát leszámítva végtelen lehetőséget biztosít a kreatív szakács számára – alkalmas egészben sült halakhoz, készíthetünk belőle amuse bouche-nak szánt apró sajtos vagy olívabogyós falatkákat, de sonkás-tojásos vagy lekváros verzióban is megállják a helyüket bármely hotel reggeli kínálatában. A fontos, hogy ismerjük ki a sülési tulajdonságait, utána pedig nyugodtan variálhatjuk addig, amíg az alapanyagok csak megengedik.
Szólj hozzá!