Klasszikusból modern – Magyar ételek újragondolva

A klasszikus magyar ételeknél igen erős – nem csak a szószerinti értelmében vett –, gazdag kínálattal tervezhetünk, melynek legfontosabb jellemvonása az egyedi összetétel és ízvilág. A magyar konyha a hagyományos paraszti konyhából gyökerezett és egy évezredes folyamat eredményeként vált azzá, amire ma büszkék lehetünk. A mindenkori innovatív és folyamatosan megújuló konyhatechnológiai eljárások, a remek alapanyagok és összetevők segítségével a szakmai tudás kreativitásán átfűzve manapság is gyakran a megszokott tartalmakból alkotnak különlegeset.

Néhány gondolatébresztő ötletet hoztunk ebben a témában, amelyek továbbra is tükrözik, hogy a megszokott alapanyagokat használva bátran kiléphetünk a formalitások kereteiből, természetesen nem megfeledkezve bizonyos ételek eredetvédettségéről és nem utolsó sorban összhatásáról.

Előételek:

Hortobágyi palacsinta másképp

Vékony blini tésztát sütünk forró légkeverésen, és hagyjuk kihűlni. Borjúlábszárból gazdag paprikást főzünk. A paprikás mártásából leszűrjük a kétharmad részét, a többit a húsával termomixerben pépesítjük és a kihűlt blini tésztára terítjük, majd súlyozva hagyjuk kidermedni. Kacsatepertőből finomra darálunk 10 dkg-ot, hozzáadunk 40 dkg lisztet, 1,5 dl olajat, 1 dl vizet és krémesre mixeljük, majd forró serpenyőben hálószerűre, aranybarnára sütjük, zsírpapíron hagyjuk kihűlni. A blinire rétegelt paprikásból kívánság szerint téglalapot, korongot szaggatunk, előmelegítjük, majd a forró, krémesített paprikás mártással tálaljuk. A tepertőhálóval és krémesített tejföllel, paprikaolajjal díszítjük.

+ tipp: Csirkepaprikásból is kiválóan elkészíthető, értelemszerűen a pépesítés előtt a húsdarabokat lefejtve a csontokról.

Grillezett libamájszeletek kaláccsal és levendulás aszaltszilvahabbal

Házi kalácsszeleteket sütőben előpirítunk, a libamájszeleteket kókuszvajban megforgatjuk, forró serpenyőben grillezzük, majd a ropogós kalácsszeletek közé rétegezzük. Aszalt szilvát áztatás után pacojetben tejszínnel és levendulavirágokkal (lehet szárított is) krémesítünk, habszifonból formázzuk az előételünk tálalásakor.

+ tipp: Kacsamájszeletekkel elkészítve is fenséges.

Levesek:

Derített gulyásleves zöldséggyöngyökkel

Marhapofát forrázást követően, egészben, hosszú ideig főzünk zöldségekkel, majd leszűrjük és derítjük. A marhapofát felkockázva, termomixerben, a visszaredukált levével pépesítjük, és súlyozva vékonyabb rétegben dermesztjük. A klasszikus gulyásleves zöldségekből karalábévájó segítségével gyöngyöket formázunk, alaplében roppanósra pároljuk. Tálaláskor a levesbe minikorongokat szaggatunk a marhapofa kocsonyából, és a zöldséggyöngyökkel együtt a derített levessel, házi csipetkével tálaljuk.

Batyus vegyeshalászlé

Előre befűszerezett, pihentetett, csontos haldarabokból halászlevet főzünk, leszűrjük. Az alaplevet passzírozhatjuk is. Levében halfiléket forralunk vegyesen (ponty, harcsa, fogas stb.). Finomra kockázzuk a húst, és lisztből, tojásból gyúrt laza, friss tésztába töltve közepes batyukat formázunk, snidling vagy pórészálakkal kötözzük és az alap vegyes halászlében készre főzzük, levével tálaljuk.

+ tipp: A halhússal töltött batyuk mellé hasonló módon halikrával töltött batyukat is készíthetünk és vegyesen tálalunk belőle.

Főételek:

Paprikás harcsaburger kapros buciban

Kapros-tejfölös házibucit sütünk. Paprikás mártást termomixerben krémesítünk, lapzselatinnal behúzzuk, és fóliarétegek közt lapkasajt vastagságúra súlyozzuk. Túrót tejföllel krémesítünk, friss kaporral fűszerezzük. Haltepertőt készítünk, finomra darálunk belőle 10 dkg-ot, hozzáadunk 40 dkg lisztet, 1,5 dl olajat, 1 dl vizet és krémesre mixeljük, majd forró serpenyőben hálószerűre, aranybarnára sütjük, zsírpapíron hagyjuk kihűlni. Bucink méretére szabott harcsafilét grillezünk, majd a kapros túrókrémmel, friss zöldségekkel, a paprikás lappal, és a haltepertő hálóval összeállítjuk a burgerünket. A fogáshoz köretként az Aviko Super Crunch hasábburgonyát ajánljuk.

Csirkepaprikás lasagne

Gazdag csirkepaprikást főzünk, kivesszük belőle a húsdarabokat, lefejtjük a csontokról és a mártásból adagolva hozzá termomixerben krémesítjük. Galuskát szaggatunk, tojássárgájával a felét 180 fokon 5 percre besütjük, erre rétegezünk a krémesített csirkepaprikásból, lesúlyozzuk. A galuskánk másik felét átforgatjuk egy egész felvert tojással, és a csirkepaprikással rétegezzük, besütjük. Krémesített paprikásmártásunkkal, tejföllel tálaljuk, zöldpetrezselyemmel, paprikaolajjal díszítjük.

Desszertek:

Somlói kuglóf

A klasszikus összetevőket kuglóf formában készítjük el, tálaláskor aranymazsolás-narancsos jégkásával kínáljuk.

Dobos pohárkrém

Az eredeti tortalapokból pohárméretűeket szaggatunk, étcsokoládéból laza mousse-t készítünk (4 tojássárgája, 8 dkg cukor, 4 dl hideg habtejszín, 10 dkg étcsokoládé, 1 dkg lapzselatin). A mousse-hoz a tojássárgákat cukorral vízgőz felett behúzzuk, majd kihűlésig habbá verjük, beleforgatjuk az olvasztott csokoládét, a felvert habtejszínt és a felolvasztott lapzselatint.

Habzsák segítségével a mousse-t a tortalapok közé, pohárba rétegezzük. Vastag karamellt készítünk, mozsárban durvára zúzzuk, és a pohárkrémünket fedjük vele.

shutterstock_213934207

 

Ez is tetszhet

Szólj hozzá!